niedziela, 9 kwietnia 2017

Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego.

Zanim kobieta rodząca podejmie decyzję o znieczuleniu, powinna sprawdzić jakie metody dostępne są w szpitalu który wybrała.
 Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że stosując znieczulenie traci się część doznań porodowych.
Warto jednak skorzystać z tej możliwości, gdy ból jest tak silny, że rodząca nie może skupić się na porodzie. Wybierając dostępne środki znieczulające, winno się wybrać najlepszy dla matki i dziecka.

- Gaz rozweselający (entonox): to mieszanina podtlenku azotu i tlenu w stosunku 1:1. Dostępny jest praktycznie w każdym szpitalu. Podawany jest przez maskę gazową lub ustnik ( zależy od szpitala i położna poinformuje jak skorzystać :)) Gaz najlepiej działa kiedy rodząca wdycha go podczas rozpoczęcia skurczu, nie likwiduje bólu lecz go tłumi, powoduje lekkie zawroty głowy ( czasem nudności ). Nie jest szkodliwy dla dziecka, jego działanie ustaje po kilku chwilach.

- Podpajęczynówkowe – znieczulenie podane jest bezpośrednio w płyn otaczający nerwy kręgosłupa.
- Zewnątrzoponowe – polega na zastrzyku w dolny odcinek kręgosłupa. Po podaniu następuje odrętwienie od brzucha w dół.

Oba znieczulenia (podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe) działają najskuteczniej ze wszystkich dostępnych środków. Raczej nie mają wpływu na dziecko.

- Petydyna- należy do środków morfino – pochodnych. To znieczulenie podawane jest domięśniowo i ból jest po prostu ograniczony. Czas trwania znieczulenia to kilka godzin, ale ogólnie jest mniej skuteczny od gazu rozweselającego. Opinie na temat jego działania są różne ( od rozczarowania jego skutecznością, po zadowolenie z działania rozluźniającego. Ma wpływ na dziecko ( może spowodować u niego senność, brak energii do wzięcia pierwszego oddechu, mniej sprawne pobieranie pokarmu).




W kolejnym wpisie przedstawię niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz